
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 520 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 16 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Reverse Current | 200 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
Stock: 1096
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.17526 | $1.75260 |
| 50 | $0.15818 | $7.90900 |
| 100 | $0.14277 | $14.27700 |
| 500 | $0.09832 | $49.16000 |
| 1000 | $0.08259 | $82.59000 |
| 3000 | $0.05386 | $161.58000 |
